Ochrona prawna – dlaczego warto ją mieć?

Jak działa ochrona prawna – RECHTSSCHUTZVERSICHERUNG?

Ubezpieczenie to zapewni Tobie i i twojej rodzinie pomoc niemieckiego lub polskojęzycznego prawnika oraz pokrycie kosztów sądowych w sprawach związanych ze zdarzeniami  w życiu codziennym Polaków za granicą.

Wydatki związane z obsługa prawną nie będą już stanowiły obciążenia dla budżetu domowego, a łatwiejszy dostęp do prawnika i nielimitowanych porad prawnych zwiększy bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.

Ubezpieczenie to pomoże Ci  w sprawach z zakresu:

  •  ochrony dóbr osobistych, w tym wizerunku (np. publikacja kompromitujących zdjęć w Internecie lub tzw. hejt internetowy oraz ochrona danych osobowych),
  • spraw związanych z zawartymi umowami (np. reklamacje towarów i usług),
  • obrony w sprawach karnych (np. nieświadomy zakup kradzionego sprzętu),
  • udziału Twojego dziecka w bójce,
  • sporów z pracodawcą (np. niesłuszne zwolnienie lub mobbing)
  • koszty porad, opinii i konsultacji prawnych,
  • wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego,
  • koszty sądowe,
  • koszty procesu zwracane stronie przeciwnej w wypadku przegranej sprawy,
  • świadczenie na kaucję w razie aresztowania.

Ubezpieczenie takie ważne jest na terenie całej Europy oraz krajach położonych nad Morzem Śródziemnym (np. Egipt, Maroko i inne). Suma ubezpieczenia jest często nieograniczona, przy czym suma kaucji w razie aresztowania może być ograniczona do 500.000 EUR. Ubezpieczenie może zawierać odział własny, im wyższy tym niższa jest składka ubezpieczenia.

Ważne jest zrozumienie pojęcia okresu karencji (Wartezeit). Najczęściej są to 3 miesiące. Oznacza to, że ubezpieczenie obejmuje koszty sporów, które wydarzyły się nie wcześniej jak po opływie 3 miesięcy od rozpoczęcia ubezpieczenia. Również spory, których początek dotyczy daty przed zawarciem ubezpieczenia nie podlegają ochronie. Przykładowo spór z sąsiadem, zaczął się przed zawarciem ubezpieczenia, ale sprawa trafiła do sądu już po zawarciu ubezpieczenia, też nie będzie ubezpieczony.

Czy takie ubezpieczenie jest mi potrzebne?
Spory prawne w Niemczech spotykamy na każdym kroku. Średnio co 4 sekundy zaczyna się jakiś spór, w który to musi być włączony prawnik. Do tego powinniśmy być przygotowani, zwłaszcza ze koszty sądowe czy adwokata mogą sięgać kilku tysięcy euro. Jeśli jesteś zabezpieczony we wszystkich dziedzinach życia, zarówno prywatnych jak również wynikających z wykonywanej pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej możesz spać spokojniej. Poprzez ubezpieczenie ochrony prawnej zabezpieczasz się przed wysokimi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept that my given data and my IP address is sent to a server in the USA only for the purpose of spam prevention through the Akismet program.More information on Akismet and GDPR.